OTF
Filia Ośrodka Terapii Fagowej w Krakowie


Filia Ośrodka Terapii Fagowej w Krakowie
Centrum Medyczne
Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN

 

OTF-Krakow

Filia jest komórką Centrum Medycznego Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu ścisłe współpracująca z macierzystym Ośrodkiem Terapii Fagowej  we Wrocławiu. Została otwarta w połowie 2014 roku we współpracy ze spółką „CAMI” w Krakowie, która prowadzi klinikę chirurgii plastycznej i laseroterapii kierowaną przez dr n. med. Kazimierza Cieślika, wieloletniego ordynatora Oddziału Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej Małopolskiego Centrum Oparzeniowo-Plastycznego w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Do jej zadań należy kwalifikacja pacjentów do eksperymentalnej terapii fagowej i jej prowadzenie zgodnie z protokołem zatwierdzonym przez komisję bioetyczną.

 

Kierownikiem Filii jest prof. dr hab. med. Andrzej Górski, Zastępcą Kierownika - dr n. med. Kazimierz Cieślik, który jest chirurgiem ogólnym i specjalistą chirurgii plastycznej. Dlatego też główny profil konsultowanych w krakowskiej filii Ośrodka Terapii Fagowej stanowią chorzy z zakażeniami bakteryjnymi skóry lub tkanki podskórnej (np. owrzodzenia podudzi, rany oparzeniowe), głębokich ran i odleżyn, stawów, kości i szpiku kostnego.

Terapia fagowa prowadzona jest odpłatnie w warunkach ambulatoryjnych w ramach projektu: „Eksperymentalna terapia fagowa infekcji bakteryjnych opornych na antybiotykoterapię, w tym zakażeń MRSA”, który uzyskał pozytywną opinię Komisji Bioetycznej (opinia nr KB-502/2013).

Rejestracja na konsultacje w filii możliwa jest bezpośrednio w jej siedzibie w Krakowie (ul. Konecznego 2/4U, 31-216 Kraków – mapa dokładnej lokalizacji w zakładce Kontakt) pod nr tel. 12 420 60 70 lub za pośrednictwem Informacji/Rejestracji Ośrodka Terapii Fagowej we Wrocławiu (szczegółowe dane w zakładce Informacja/Rejestracja).